wtorek, 3 lutego 2015

"Nimfa"(ptak)

Nimfa (Nymphicus hollandicus) – gatunek średniego ptaka z rodziny kakaduowatych (Cacatuidae) jedynego przedstawiciela podrodziny nimf (Nymphicinae). Zasiedla Australię. W Polsce jedynie ptak hodowlany. Jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Nymphicus. Według IUCN jest to gatunek najmniejszej troski (LC).
Wymiary i masa ciała:
                                                     Dorosły samiec                          Dorosła samica 
Całkowita długość                     28-31 cm                                      28-31 cm
Długość skrzydła                       17-18 cm                                      16-17 cm
Długość ogona                          16-19 cm                                       15-17 cm
Długość czaszki                                           34 mm (bez dzioba 26 mm)
Szerokość czaszki                     22-27 mm                                      22-26 mm
Długość czubka                         36-58 mm                                      36-53 mm
Długość kości stępowej           15-17 mm                                      15-16 mm
Długość dzioba                          13-15,1 mm                                   13,2-14,1 mm
Rozpiętość skrzydeł                                     46 cm
Masa ciała                                                     80-100 g

Nimfy zasiedlają wnętrze kontynentu Australijskiego, nie występują na wybrzeżach, zachodniej części Australii Południowej oraz na Tasmanii  i Przylądku Jork.

Środowisko

Nimfy preferują otwarte tereny z dostępem do świeżej wody. Występują także w terenach rzadko zalesionych i sawannach; wędrowne nimfy jedzą nasiona akcji, więc są też spotykane w ich zaroślach. Temperatura miejsca w ich środowisku życia waha się od 4,5 stopnia Celsjusza zimą do 43 stopni latem. Dziuple w drzewach wykorzystują jako miejsca do gniazdowania. Zasiedla tereny do wysokości 500 m.

Pożywienie

Nimfy żywią się głównie nasionami roślin zielnych, w szczególności nasionami traw z rodzaju Astrebla, zwanymi popularnie trawami Mitchella. Jeżeli nie muszą się wysilać, potrafią długo wytrzymać bez wody; czerpią ją wtedy z ziaren. Dietę uzupełniają jagodami, pączkami kwiatów i nektarem. Czasami zjadają także akację oraz zboże[

Tryb życia i zachowanie

Nimfy są dobrze przystosowane do lotu, gdyż prowadzą koczowniczy tryb życia. Składa się na to budowa skrzydeł, kształt ciała i ogona. Wędrują w stadach, w ten sposób łatwiej znajdują pożywienie i dostrzegają drapieżniki. Nie lubią liściastych gałęzi, siedzą więc najchętniej na martwych drzewach. Na ziemi są bardzo ostrożne. Wodopój odwiedzają wcześnie rano i wieczorem. Zaraz po napiciu się całe stado odlatuje. Pożywiają się również w grupie. Nimfy czyszczą się wzajemnie, a nimfa czyszcząca grzbiet, ogon i skrzydła trzyma głowę w górze. Możliwe, że pierwszym kontaktem przyszłych par nimf jest właśnie prośba o czyszczenie. Proszący o to ptak trzyma głowę nisko, kładzie czubek i mruży oczy, co oznacza, że nie ma złych zamiarów.Nimfy żyją na wolności 10-14 lat; w niewoli do 35


.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz